„Nocka w szkole”

W czwartek 16 listopada 2017 r. po basenie odbyła się nocka w szkole. Najpierw sporządziliśmy sobie program. Następnie wszyscy przygotowaliśmy kolację dla nas i naszego kolegi Filipa. Chłopcy z tej okazji upiekli babeczki. Były przepyszne. Ucieszyliśmy się z obecności Filipa. Zresztą nasz kolega również. Po kolacji, porozmawialiśmy, graliśmy z Filipem w różne gry, które sami zrobiliśmy na zajęciach języka kaszubskiego. Filip pojechał do domu, a my przygotowaliśmy sobie „łóżka” do spania. Oglądaliśmy film, zajadaliśmy przysmaki. Po kąpieli poszliśmy spać. Rano posprzątaliśmy klasę, zrobiliśmy śniadanie i udaliśmy się na zajęcia. Nocne biwakowanie uważamy za udane. Mamy nadzieję, że jeszcze pośpimy sobie w szkole.

Uczniowie kl. IV uczęszczający na j. kaszubski

XVI kaszëbsczé diktando „Piszã pò kaszëbskù- królewiónka w pałacu”

4 listopada 2017 r. w sobotę w Bojanie odbyło się kaszubskie dyktando. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy VII: Agnieszka Brzozowska i Olimpia Bulczak. Było to wielkie święto języka kaszubskiego. Były występy zespołów kaszubskich i przepiękne przedstawienia, stoiska z rękodziełem. Jedzenie też było smaczne. W dyktandzie w różnych kategoriach brało udział 246 uczestników. Dyktando wydawało się łatwe, jednak nie udało się dostać do finału. Uczennice w przyszłym roku chcą walczyć o miejsce w finale.

Opr.: Danuta Kobiela

Szkolny Konkurs Czytelniczy  Prozy w Języku Kaszubskim

02.11.2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy  Prozy w Języku Kaszubskim.  W konkursie wzięło udział 13 uczestników. Komisja w składzie p. Danuta Kobiela i p. Renata Kos przyznała miejsca uczestnikom w  dwóch kategoriach wiekowych.

Kategoria klasy I- III

I miejsce Martyna Kwidzińska

II miejsce Natalia Lis

Kategoria klas IV-VI

I miejsce -  Agnieszka Brzozowska

II miejsce - Olimpia Bulczak

III miejsce - Ksawery Czoska

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud i czas poświęcony na  przygotowanie tekstów. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do dalszej sumiennej pracy podczas przygotowań do kolejnych etapów konkursu.

R. Kos

WYCIECZKA DO CHMIELNA

Dnia 2 października 2017 roku uczniowie klas IV – VII uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wraz z nauczycielami pojechali na wycieczkę do Chmielna. Najpierw byliśmy na warsztatach, gdzie malowaliśmy elementy haftu kaszubskiego na porcelanowych kubkach. Następnie oglądaliśmy film przyrodniczy o dinozaurach. Po filmie zjedliśmy drugie śniadanie i pojechaliśmy na „Wichrowe Wzgórze”. Zwiedzaliśmy Park Kamienny, spacerowaliśmy i poznawaliśmy legendy związane z naszym regionem. Później pojechaliśmy nad Jezioro Białe i zrobiliśmy zdjęcia przy Ławce Przyjaźni. Wszyscy wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni do swoich domów.

Autorzy tekstu:

Dominika Miotk, Mateusz Stenka, Mateusz Hildebrandt, Olimpia Bulczak, Agnieszka Brzozowska, Dominika Bojka, Adam Szodrowski, Amelia Gruba

Wykopki

Dnia 3 października 2017 r. my - uczniowie klasy IV, którzy uczą się języka kaszubskiego, byliśmy na wykopkach. Wybieraliśmy ziemniaki. Po zakończeniu pracy, piekliśmy przy ognisku kiełbaski. Potem chłopcy poszli nad staw łowić ryby. Dziadek Dominika jeździł traktorem z założonymi bronami., a dziewczyny czyli Ja, Wiktoria i Ewelina zbierałyśmy ziemniaki do wspólnego kosza. Udało nam się zebrać jeszcze cały kosz.

Kasia Grubba kl. IV

Szlakiem Kaszubskich Nut

Uczniowie z klas drugiej i trzeciej oraz czwartej wybrali się na wycieczki do Wejherowa „Szlakiem kaszubskich nut”. Głównym zadaniem było odnalezienie znajdujących się w różnych częściach miasta elementów „Kaszubskich nut”. Dodatkowo dzieci zwiedziły Park im. Aleksandra Majkowskiego, gdzie podziwiały piękne ptaki m. in. łabędzie czarno i czarno – białe oraz bieliki.

Miłym zakończeniem wycieczki były zabawy na placu zabaw oraz przepyszne lody.

e-mail: szkola.lebno@wp.pl