3.2.1. START!

Projekt 3.2.1.START!

 

CZERWIEC 3.2.1. START!

THE PROJECT IS OVER. Na ostatnich zajęciach w czerwcu podsumowaliśmy tematy poruszane od lutego do maja. Przypomnieliśmy sobie zwroty i słowa związane z samopoczuciem, świętami wielkanocnymi oraz robieniem zakupów, a także te poznane w czasie zabawy z grami edukacyjnymi. Dzieci wyraziły swoje zadowolenie z udziału w projekcie i z radością wspominały wspólnie spędzone chwile.

W czerwcu dowiadywali się kto rządzi w mrowisku. Poznawali owady i inne zwierzęta żyjące w wodzie. Razem z Izaakiem Newtonem szukali odpowiedzi na pytanie dlaczego jabłko spada oraz zgłębiali tajemnice księżyca.

Zakończyliśmy zajęcia informatyczne. Poznaliśmy tajniki skrótów klawiszowym. Wiemy, gdzie możemy znaleźć potrzebne informacje i doskonalić swoje umiejętności w posługiwaniu się myszką i klawiaturą. Nie straszne nam pojęcia „folder” i „plik”. Opowiadania ładne piszemy i odpowiednio je modyfikujemy. Konkurs zorganizowaliśmy i punkty zbieraliśmy.

Zakończyliśmy zajęcia matematyczne. Doskonaliliśmy umiejętności pamięciowego obliczania dobrze nam znanych działań matematycznych wykorzystując do tego nietypowe kostki, gry matematyczne. Podczas spaceru matematycznego dokonywaliśmy pomiarów, szukaliśmy matematycznych symboli, rozwiązywaliśmy łamigłówki matematyczno – logiczne.

MAJ 3.2.1. START!

GRAM, MYŚLĘ, ZAPAMIĘTUJĘ i UCZĘ SIĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Na zajęciach majowych dzieci przekonały się, że również gry planszowe, nie tylko komputer i telewizja, mogą być ciekawe i dostarczają dużo radości. Grając uczniowie poznawali nowe słownictwo i szybciej je zapamiętywali, a przede wszystkim dobrze się bawili. W ten sposób uczyliśmy się alfabetu angielskiego, tworzyliśmy własne menu na każdy posiłek w ciągu dnia, poznawaliśmy słowa, które miały podobną wymowę, tworzyliśmy listę zakupów oraz uczyliśmy się budować poprawne zdania oznajmujące i pytające w j. angielskim.

 

Na zajęciach projektowych „Przyroda z eksperymentem” w maju uczestnicy zastanawiali się jak żyć w zgodzie ze zwierzętami, poznawali różne gatunki ptaków, ich cechy charakterystyczne i sposoby rozmnażania. Uczniowie wcielali się również w rolę architektów krajobrazu i tworzyli model wymarzonego ogrodu z placem zabaw.

Na zajęciach komputerowych uczniowie mieli okazję rozwijać zainteresowania technologią komputerową oraz wykorzystywać ją w praktyce poprzez korzystanie z ciekawych programów. Tworzyli animowane postaci, dodając swój głos. Poznali generatory chmur wyrazowych. Mogli zauważyć, że „wyrazy – słowa” zgromadzone w postaci „grafiki – obrazu” mogą kumulować w sobie wiele informacji przydatnych w szkole. Tworzyli puzzle ze swojego zdjęcia, kolaż oraz komiksy. Wszystkie te działania miały za zadanie wyzwalać kreatywność, ekspresję i wyobraźnię oraz wzmacniać krytyczne myślenie.

 

Majowe zajęcia za nami. Przeprowadziliśmy kilka matematycznych zadań w terenie. Mierzyliśmy, liczyliśmy, szukaliśmy liczby Fibonacciego, rozwiązywaliśmy tajemnicę trójkąta bermudzkiego. Umiemy wiązać żeglarskie węzły i eleganckie krawaty.

 

Podczas kolejnych kilku zajęć teatralnych uczniowie wykonywali ćwiczenia dramowe, kształcące ekspresję i dynamikę ruchu, mimikę twarzy oraz poznały rolę gestów i przekład słowa w gesty. Nabyte umiejętności dzieci prezentowały na zajęciach podczas scenek dramowych przygotowanych lub improwizowanych, recytacji wierszy lub etiud pantomimicznych. W trakcie spotkań uczestnicy pracowali nad perfekcją słowa i ruchu, a także nad umacnianiem wiary w siebie. Sprawdzali i rozwijali swoje umiejętności: autorskie, literackie, plastyczne, wokalne, a także taneczne. Wychowankowie bardzo chętnie uczęszczali na zajęcia, które były okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji.

 

KWIECIEŃ 3.2.1. START!

Na zajęciach komputerowych uczniowie poznali robota mBot. Zapoznali się ze środowiskiem mBlock. Stworzyli prosty program do zdalnego sterowania robotem. Przeprowadzali eksperymenty z kolorami i dźwiękiem. Wykorzystali zintegrowane z mBotem diody LED RGB oraz głośnik. Programowali efekty świetlne i dźwiękowe na przykładzie policyjnego radiowozu. 

                            

Jak narysować koło bez odpowiedniego przyrządu? Uczniowie z grupy matematycznej zapoznali się z kilkoma sposobami, które mogą wykorzystać, aby powstały koła różnej wielkości i na każdej powierzchni. Na macie tworzyli sudoku, rozwiązywali zagadki zapałczane – doskonałe sposoby wspólnego spędzania czasu. Na spotkaniach wykorzystywali bystrość swojego umysłu, logiczne myślenie, umiejętności wychodzenia poza schemat i dobrą zabawę.

Zabawę w teatr czas zacząć! Uczestnicy projektu „Poznajemy siebie poprzez teatr i kulturę” mieli okazję samodzielnie wykonać kukiełki z drewnianej łyżki kuchennej do przedstawienia „Kopciuszek”. Uczniowie podzielili role pomiędzy siebie i zaczęli prace nad wybranymi postaciami. Zwieńczeniem trudów była inscenizacja „Kopciuszka” w niepowtarzalnej wersji „młodych aktorów”. Podczas zajęć uczniowie mieli też okazję pobawić się w charakteryzatorów i umalować twarz sobie oraz kolegom. Motywem przewodnim były zwierzęta. Kolejnym sukcesem artystów, wypracowanym na zajęciach było zagranie melodii do wiosennej piosenki „Była sobie żabka mała” na niebanalnych instrumentach, jakimi są „Bum, bum, rurki”. Wszystkie dotychczasowe zajęcia sprawiły uczestnikom projektu dużo frajdy.

Zajęcia projektowe Przyroda z eksperymentem w marcu i kwietniu obfitowały w doświadczenia dotyczące ludzkiego organizmu. Wspólnie z uczniowie szukaliśmy odpowiedzi na takie pytania jak : „Ile kości ma człowiek i dlaczego nasze kości są twarde?” , „Po co nam skóra?” i „Jakie rośliny mogą leczyć?” Próbowaliśmy zgłębić tajemnicę żelkowych misiów oraz samodzielnie wykonaliśmy domowe żelki z wykorzystaniem różnorakich substancji zagęszczających. Wybraliśmy się również na wycieczkę, podczas której szukaliśmy roślin rosnących na murach, płotach i pniach drzew. Dowiedzieliśmy się co to jest skala porostowa i za jej pomocą poprzez obserwację typów plech porostów próbowaliśmy ocenić poziom zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu.

Podczas projektowych zajęć kwietniowych z j. angielskiego wybieraliśmy się na zakupy do sklepu z zabawkami, z przyborami szkolnymi, z naczyniami i sztućcami oraz z ubraniami. Potrafimy porozumieć się w sklepie w j. angielskim: przywitać się , zapytać o cenę, poprosić o towar, podziękować i pożegnać się. Poznaliśmy też nazwę i symbol waluty brytyjskiej. Każdy z nas mógł zostać klientem (klientką) i sprzedawcą (sprzedawczynią). Robienie zakupów sprawiało nam wielką radość.

MARZEC 3.2.1. START!

INTEGRACJA GRUP PROJEKTOWYCH (Przyroda z eksperymentem, Matematyka z eksperymentem, Poznajemy siebie po przez teatr i kulturę). Dnia 28 marca 2018 roku trzy grupy projektowe brały udział w warsztatach wielkanocnych. Dzieci tworzyły zające, kurczaki, kaczuszki oraz piekły babeczki., które na koniec zajęć w nagrodę skonsumowały. Efekty prac widać na zdjęciach.

Na zajęciach informatycznych uczyliśmy się sztuki programowania w języku Scratch. Kolejne zajęcia były częściami komiksowej przygody. Na etapie pierwszym "Przybysz ze słońca" zadaniem uczniów było zaprogramowanie Scratch-ego tak, aby rysował "magiczną gwiazdę". Na kolejnych etapach tworzyliśmy gry m.in.: "Odyseja kosmiczna" i "Luwr". Ta ostatnia składa się z quizu "Raty" oraz z puzzli "Mona Lisa".

Gdzie jest prawo, a gdzie lewo? - takie pytanie zadali sobie uczniowie z grupy matematycznej. Dla niektórych trudność, utrapienie każdego dnia, a dla uczestników projektu wspaniała zabawa. Kropki, linie, grafy, zagadki i gry matematyczne to tylko ciekawe zadania detektywistyczne, utrwalające i rozwijające umiejętność liczenia, myślenia matematycznego, które jest potrzebne w codziennych sytuacjach.

Dobry aktor dba o poprawną wymowę i dykcję! Stąd też, uczestnicy projektu „Poznajemy siebie poprzez teatr i kulturę” usprawniali, pod czujnym okiem prowadzącej – swój aparat artykulacyjny, ćwiczyli prawidłowy tor oddechowy oraz pracowali nad dykcją. Poza tym rozwijali swoją koncentrację, spostrzegawczość, uwagę, jak również trenowali pamięć. Zabawy towarzyszące tym wszystkim ważnym elementom teatralnym bardzo się uczniom podobały. Dzieci podczas zajęć miały również okazję sprawdzić się aktorsko. Ich zadaniem było pokazywanie EMOCJI. Pomimo częstych i niekontrolowanych uczuć, jakie wyzwala w ciągu dnia każdy człowiek, to zagranie emocji „na zawołanie” sprawiało uczestnikom nie lada kłopoty.

Na zajęciach projektowych z j. angielskiego w marcu poznawaliśmy i utrwalaliśmy słownictwo wielkanocne. Stworzyliśmy dwie wielkie pisanki, kóre udekorowaliśmy wyrazami związanymi z Wielkanocą. Z rozsypanki słownej wykonaliśmy kolorową listę polskich zwyczajów wielkanocnych. Z ciastoliny wyczarowaliśmy magiczne pisanki. Poza tym bawiliśmy się w ogrodzie w grę na wzór brytyjskiego zwyczaju: „Egg hunt” - „Polowanie na jajka”. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy kilka znaków drogowych w j. angielskim i wypróbowaliśmy samochodziki, w które mogliśmy się ubrać i którymi poruszaliśmy się na specjalnych planszach z ulicami. Najbardziej podobały nam się zabawa w samochodziki oraz poszukiwanie jajek.

LUTY 3.2.1. START

Rozpoczęło się II półrocze i kolejni uczniowie mogą dobrze się bawić i uczyć na zajęciach z projektu.

Na zajęciach projektowych Przyroda z eksperymentem uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego lubimy słodycze”? Poznali rodzaje cukrów oraz rolę jaką pełnią one w organizmie człowieka. Rozszyfrowali zasady racjonalnego odżywiania się. Podczas kolejnych zajęć wykonywali „Pieniące się potwory” i dowiedzieli się jak powstaje dwutlenek węgla. Kolejne zajęcia dostarczyły dzieciakom wiele frajdy, ponieważ samodzielnie przygotowały kolorowe Slime.

Pierwsze zajęcia Matematyka z eksperymentem za nami. Zastanawialiśmy się, czy matematyka jest obecna w świecie przyrody? Okazało się, że nawet pszczoły korzystają z figur geometrycznych. Wykorzystywaliśmy swoje umiejętności w zadaniach z kolorowymi kubkami. Fantastyczne ćwiczenia logicznego myślenia, liczenia i projektowania przestrzennego.

W tym semestrze w zajęciach z informatyki z eksperymentem będą uczestniczyć uczniowie klas V -VII. Zaczęliśmy od łamigłówek udostępnianych w ramach Godziny Kodowania. Są one bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania. Inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę posłużą nam do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.

Na zajęciach z języka angielskiego bawiliśmy się w fabrykę kolorów oraz poznaliśmy nowe i utrwliliśmy już znane nam słownictwo związane z wyrażaniem naszego samopoczucia. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, wykonywaliśmy emotki z ciastoliny i bawiliśmy się w rozpoznawanie różnych ekspresji mimycznych. Potrafimy bezbłędnie zapytać „Jak się masz? = How are you?” oraz „Ile masz lat? = How old are you?” oraz umiemy poprawnie odpowiedzieć na te pytania.

Rozpoczęły się kolejne zajęcia dla grupy „Poznajemy siebie poprzez teatr i kulturę”. Podczas pierwszych kolejnych zajęć najwięcej czasu uczniowie poświęcili na integrację grupy oraz lepsze poznanie siebie i swoich współtowarzyszy. Zabawy i gry wykorzystywane podczas zajęć pozwoliły wyzwolić w uczestnikach niesamowite pokłady energii, humoru i pomysłowości. Zauważyli, że w „grupie siła”, a każdy z nich może mieć inny wkład we wspólne dzieło.

STYCZEŃ 3.2.1. START!

To już jest koniec, możemy iść w świat z głową pełną pomysłów, inspiracji i pewności siebie. Dla drugiej grupy zajęcia z projektu 3.2.1. START! dobiegły już końca. Przez I półrocze nasi uczniowie uczęszczali na zajęcia z przyrody, matematyki, informatyki, języka angielskiego oraz na zajęcia teatralno-kulturowe. Dla każdego był to czas intensywnej pracy, ale i radości. Uczniowie poszerzali swoje horyzonty, odkrywali swoje talenty. Natomiast nauczyciele stawali się prawdziwymi coachami, których zadaniem było poprowadzić tak dzieci, aby to oni sami odkrywali swoje mocne strony.

10 stycznia 2018 roku zakończyły się zajęcia gr II z projektu 3.2.1.Start! - Poznajemy siebie przez teatr i kulturę. Spotkania z grupą projektową rozpoczęły się we wrześniu. Przez cztery miesiące dzieci uczyły się trudnej sztuki aktorskiej. Uwieńczeniem zajęć było przedstawienie widowiska teatralnego pt. Czerwony kapturek. Mali aktorzy wykazali się wielkim zaangażowaniem i inicjatywą twórczą zarówno podczas zajęć, przygotowania strojów, opracowania scenografii jak i w czasie występu na scenie. Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie nabyli pewności siebie, nauczyli się radzić sobie ze stresem, poznali na czym polega praca aktora i odkryli w sobie nieznane dotychczas talenty. Dzieci miały też okazję uczestniczyć w zajęciach wyjazdowych, które kształtowały w nich wrażliwość sceniczną.

Poznajemy innych (grupa młodsza) – poznawaliśmy słownictwo związane z kosmosem, a także tworzyliśmy kartkę z kalendarza, dzięki czemu utrwalaliśmy nazwy dni tygodnia oraz miesięcy. Nagrywaliśmy również film o Czerwonym Kapturku, co wzbudziło wśród dzieci wiele pozytywnych emocji. Dzieci doskonale sprawdziły się w roli aktorów, zadbały o odpowiednią dykcję, gestykulację, a także o stroje. Na ostatnich zajęciach wspólnie przygotowaliśmy posiłek, a także braliśmy udział w wielkim quizie podsumowującym udział w projekcie. Na mecie czekała na nas słodka niespodzianka, a także płyta z nagranym i zmontowanym filmem.

Ostatni miesiąc projektu (Poznajemy innych - grupa starsza) poświęciliśmy na zdobycie różnych ciekawych informacji na temat krain, które tworzą Wielką Brytanię (Zjednoczone Królestwo, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej). Dowiedzieliśmy się, dlaczego warto odwiedzić Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną. W parach stworzyliśmy krzyżówki lub quizy o danej krainie. Następnie każda para rozwiązywała zadania przygotowane przez pozostałe uczestników. W ten sposób szybciej i łatwiej zapamiętaliśmy wiele informacji związanych z tymi obszarami. Z puzzli ułożyliśmy wielką mapę Wielkiej Brytanii. Poza tym poznaliśmy historię powstania flagi Zjednoczonego Królestwa. Przed zakończeniem projektu otrzymaliśmy odpowiedź na naszą kartkę świąteczną wysłaną w grudniu do Księcia Wiliama i Księżnej Kate, którą z wielkim zainteresowaniem przeczytaliśmy z naszą panią.

Ostatni miesiąc zajęć "Przyroda z eksperymentem" związany był z astronomią oraz zmianami klimatycznymi na świecie. W trakcie minionych zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym są gwiazdy. Dzięki zabawie ruchowej przekonali się i zapamiętali, czym różni się meteor od meteorytu i meteoroidu, a rozmowa poparta prezentacją multimedialną pozwoliła im w pełni zrozumieć zjawisko „spadającej gwiazdy”. W Polsce istnieje przesąd, który mówi, iż „spadająca gwiazda” ma magiczną moc spełniania najgłębszych pragnień. Może nam też przyniesie szczęście. Ponadto, wykonując doświadczenie z wykorzystaniem kamieni i mąki, zrozumieli, jak ważna jest atmosfera ziemska i dlaczego przy księżycowych kraterach widoczne są smugi przypominające promienie. Na kolejnych zajęciach dzieci przeprowadziły w klasie symulację topnienia lodowca i zaobserwowali jego skutki. Uczniowie doświadczalnie przekonali się, że emisja CO2 podnosi temperaturę powietrza. Poprzez prace konstruktorskie poznali zasady funkcjonowania elektrowni wiatrowej i wodnej i tym samym, przekonali się, że woda to odnawialne źródło energii.

Autonomiczne pojazdy spotyka się na drogach coraz częściej i być może już niedługo staną się popularne również w Polsce. Już teraz niektóre samochody mogą same parkować albo są wyposażone w autopilota, który wspiera kierowcę. Podczas styczniowych zajęć "Informatyka z eksperymentem" uczniowie i uczennice nabyli wiedzę o środowisku programistycznym mBlock opartym na języku Scratch i konstruowali autonomicznego robota. Programowali robota do samodzielnego pokonania wyznaczonej trasy. Stworzyli też skrypt sygnalizacji świetlnej tak, by mogła ona działać tak, jak na prawdziwym skrzyżowaniu.

GRUDZIEŃ 3.2.1. START!

Na zajęciach teatralnych skończyliśmy nagrywanie dźwięku do przedstawienia, zaprojektowaliśmy stroje i maski dla poszczególnych bohaterów, wykonaliśmy afisz teatralny oraz omówiliśmy ruch sceniczny. Uczestnicy projektu wypowiadali się na temat postaci baśniowych, w które będą się wcielali podczas przedstawienia. Szczególną uwagę podczas zajęć zwrócono na piękno wymowy i kulturę języka. W niedzielę 10 grudnia miała miejsce lekcja w teatrze. Dzieci podziwiały kunszt aktorski, ekspresję, sposób poruszania się na scenie i grę aktorów, którzy wcielili się w postacie z baśni pt. Królowa Śniegu.

W pracowni komputerowej uczniowie zmierzyli się z trudnym zadaniem, zbudowali grę o nazwie „Podwodny świat”. Wykorzystali przy tym umiejętności programowania w środowisku Scratch. W naszym podwodnym świecie znalazł się nurek, którego zadaniem było zebranie jak największej liczby ryb. Aby utrudnić pracę nurkowi, co jakiś czas atakowały go rekiny. Dzieci stworzyły też animowaną kartkę świąteczną w Scratchu.

Na zajęciach "Poznajemy innych" w młodszej grupie poznawaliśmy słownictwo i wyrażenia związane z zimą oraz Świętami Bożego Narodzenia. 13 grudnia braliśmy udział w wieczorze gier, podczas którego wszelkie nazwy wypowiadać trzeba było po angielsku. Największym zainteresowaniem cieszyły się znane wszystkim kalambury oraz dobble. Graliśmy również w memory, śpiewaliśmy angielskie pastorałki i piosenki związane z świętami, a także wspólnie przygotowaliśmy posiłek, podczas którego nazywaliśmy nazwy produktów po angielsku. Na zakończenie świetnie bawiliśmy się przy dźwiękach znanych nam świątecznych piosenek takich jak: Santa, Snowflake, We wish you a marry christmas, a także tych niezwiązanymi ze świętami: ulubioną piosenką wszystkich dzieci Freeze czy Hockey Pockey.

Miesiąc grudzień upłynął nam na poznawaniu bożonarodzeniowych zwyczajów w Wielkiej Brytanii. Z zaciekawieniem odkrywaliśmy różnice między obchodzeniem świąt u nas a Bożym Narodzeniem na Wyspach Brytyjskich. Jednak najwięcej emocji wśród uczniów wzbudziło napisanie kartek świątecznych do Królowej Elżbiety II oraz do Księżnej Kate. Poza tym napisaliśmy listy do Arona. Jest on Amerykaninem mieszkającym w USA w stanie Waszyngton w mieście Seattle, który w zeszłym roku został zaproszony do naszej szkoły. W tym roku nie mógł nas odwiedzić. Stąd pomysł na napisanie listów. Nie musieliśmy czekać długo na odpowiedź, ponieważ odpowiedział nam na nie będąc jeszcze w Polsce. Dzięki temu jeszcze przed świętami mogliśmy przeczytać listy z naszą panią na zajęciach projektowych. To było dla nas ekscytujące przeżycie. List od Amerykanina, rodzimego użytkownika języka angielskiego, to niesamowita pamiątka na całe życie.

Uczniowie na zajęciach przyrodniczych zastanawiali się w jaki sposób sanie Świętego Mikołaja unoszą się w powietrzu. Wykonali model sań i wykorzystując ciepłe powietrze próbowali unieść sanie do góry. Wiemy także, że w okresie przedświątecznym bywa, należy wysłać listy do Mikołaja, aby prezenty otrzymać. Dlatego wykorzystując balon na ciepłe powietrze wysłaliśmy swoje życzenia droga powietrzną. Natomiast z powodu braku śniegu musieliśmy poradziś sobie sami i taki śnieg zrobić samemu. 

LISTOPAD 3.2.1. START!

Miesiąc listopad grupie młodszej z języka angielskiego upłynął nam na utrwalaniu nazw części ciała. Tworzyliśmy wymyślone postacie, z liczbą nosów, ust itp. odpowiednią do liczby wyrzuconej na kostce. Ponadto robiliśmy sok marchewkowo – jabłkowy oraz uczyliśmy się nazw warzyw i owoców. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca, z pewnością, było otrzymanie listu z Londynu, w którym znajdowała się, długo wyczekiwana, odpowiedź na list Królowej Elżbiety. Otwieranie koperty, czytanie treści, oglądanie broszur było bardzo emocjonującym wydarzeniem dla wszystkich uczestników zajeć.

Natomiast grupa starsza z "Poznajemy innych" poznaliśmy nazwy zwierząt zamieszkujące różne obszary przyrodnicze ziemii oraz opisywaliśmy ich wygląd zewnętrzny. Poza tym graliśmy w grę "Zgadnij, kto to": każdy uczeń opisywał wygląd zewnętrzny osoby z karty, a pozostali wskazywali tą osobę.

Podczas zajęć projektowych Matematyka z eksperymentem uczniowie uczyli się wykorzystywać matematykę w kuchni. Doskonalili umiejętność ważenia i przeliczania wykonując babeczki. Podczas kolejnych zajęć uczestnicy zastanawiali się jak wygrywać w różnorakie gry, dowiedzieli się co to znaczy myśleć strategicznie. Wymyślali i konstruowali własne gry matematyczne. Poznali prosty sposób na wykonanie kostki do gry z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym. Uczniowie zastanawiali się też nad tym, co pszczoły wiedzą o geometrii oraz poznawali tajemnice trójkąta bermudzkiego.

Na zajęciach "Poznajemy siebie" tworzyliśmy słuchowisko radiowe do przedstawienia Czerwony Kapturek. Nagraliśmy głosy uczniów na nośniku elektronicznym. Ćwiczyliśmy staranność wymowy, odpowiednią modulację głosu i tempo czytania dialogów. Pracowaliśmy nad przygotowaniem baśniowego wystroju sali.

Na zajęciach komputerowych uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu projektów 3D. Opanowali podstawowe obiekty 3D, potrafią je powielać, łączyć, przyklejać do siebie, stosować przenikanie powierzchni oraz skalować (powiększać) we wszystkich wymiarach. Zaprojektowali już swoje własne przedmioty.

PAŹDZIERNIK 3.2.1. START!

Na zajęciach "Poznajemy innych" - grupa starsza, rozmawialiśmy o swoich zainteresowaniach oraz hobby. Poza tym ćwiczyliśmy umiejętność opisywania wyglądu zewnętrznego przy pomocy wybranych przez siebie zabawek. Natomiast grupa młodsza poznawała słownictwo oraz zwroty związane z jedzeniem i zdrowiem. Zwieńczeniem naszych zajęć było tworzenie przez dzieci w grupach piramidy żywnościowej, poprzez wycinanie produktów z gazet i przyklejanie ich w odpowiednich miejscach. Na kolejnych zajęciach za pomocą "Google box" rozszyfrowywaliśmy temat zajęć oraz związane z nimi słownictwo. Tworzyliśmy również w parach "picture dictionary", dzięki czemu utrwalaliśmy nazwy części ciała.

Na zajęciach komputerowych mogliśmy się przekonać, że programowanie jest jak magia. Dzięki CodeCombat, poczuliśmy czarodziejskie moce podczas pisania kodu. Odkrywaliśmy też fascynujący świat programowania w środowisku Scratch. Dowiedzieliśmy się, co to jest duszek, scena, kostium i skrypt. Zapoznaliśmy się z dostępnymi klockami (bloczkami), przy pomocy których będziemy kodować. Zbudowaliśmy już nawet swoją pierwszą animację.

W październiku na zajęciach z projektu 3.2.1. Start! dzieci przygotowały plakat do przedstawienia "Czerwony Kapturek''. Podczas zabawy w grupie uczyliśmy się nazywania i opisywania swoich emocji i uczuć. Dzieci otrzymały scenariusze przedstawienia z przydziałem ról dla poszczególnych uczestników projektu. Wykonaliśmy maskę wilka i wiewiórki. Uczestniczyliśmy w warsztatach aktorskich (zajęcia wyjazdowe). Na zajęciach dzieci obejrzały spektakl teatralny "Kot w butach" i brały udział w kalamburach. Miłą niespodzianką były też słodkie pyszności, które zostały przygotowane dla wszystkich uczestników warsztatów.

Październik na zajęciach przyrodniczych związany był z zagadnieniami dotyczącymi jedzenia. Zastanawialiśmy się dlaczego większość dzieci uwielbia słodycze. Sprawdzaliśmy ile jest cukru w słodyczach. Badaliśmy jak ludzki organizm reaguje na ten składnik? I dlaczego mówi się, że słodycze, choć smaczne, są niezdrowe? Co ze słodyczami ma wspólnego makaron, pieczywo i kasza? Te wszystkie i wiele inych pytań zadawaliśmy sobie podczas zajęć. Na kolejnych zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jakie substancje odpowiadają za powstawanie właściwej dla żelek konsystencji, smaku, zapachu i barwy. Następnie sami zrobili własne żelki z naturalnych składników oraz porównali je z tymi zakupionymi w sklepie. Również w październiku poświęciliśmy czas na zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi do czego zwierzęta i ludzie wykorzystują ślinę.

 

WRZESIEŃ 3.2.1. START!

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2017/2018 przystąpiliśmy do kontynuacji zajęć w ramach projektu „3.2.1.START! – Podnosimy Jakość edukacji ogólnej w Gminie Szemud”. Na starcie znaleźli się nauczyciele, którzy prześcigają się z pomysłami oraz uczniowie głodni wiedzy, którzy mają okazję uczestniczyć w zajęciach i w inny sposób skosztować wiedzy. W pierwszym półroczu w zajęciach będzie uczestniczyć aż 50 uczniów.

W projekcie 3.2.1. START! "Poznajemy siebie przez teatr i kulturę" w miesiącu wrześniu odbyły się trzy spotkania, podczas których dzieci zapoznawały się ze specyfiką pracy aktora na scenie. Pierwsze zajęcia miały charakter integracyjny. Podczas kolejnego spotkania, dzieci wcielały się w wybraną postać z bajki i przedstawiały ją za pomocą pantomimy. Pozostali uczestnicy zgadywali, jaką postać zaprezentowano. Następnie wybraliśmy bajkę, którą pod koniec projektu wystawimy na scenie (będzie to Czerwony Kapturek). Podczas trzeciego spotkania, przygotowaliśmy plakat przedstawiający postacie z bajki. Dzieci otrzymały scenariusz przedstawienia z przydziałem ról dla poszczególnych uczniów. Pracując w grupie uczyły się współodpowiedzialności, sumienności i szacunku dla drugiego człowieka.  

Na zajęciach matematycznych rozwiązywaliśmy różnorakie zagadki liczbowe. Sprawdzaliśmy czy wszystko da się zważyć i zmierzyć. Dowiedzieliśmy się co to znaczy szacować. Korzystając ze słonecznej pogody wybraliśmy się w teren i próbowaliśmy oszacować wiek drzew rosnących w najbliższej okolicy. Stworzyliśmy też „dużą” grę planszową, w którą możemy grać zarówno w klasie jak i na boisku.

We wrześniu z grupą przyrodników skupiliśmy się na problemach dotyczących zanieczyszczenia wód. Aby dobrze przygotować się do zajęć zależało najpierw określić z jakimi zanieczyszczeniami mamy w naszej okolicy do czynienia. Dlatego wybraliśmy się na zajęcia terenowe i wykonywaliśmy badania wody m.in. na zawartość azotanów, które pochodzą z nawozów stosowanych w rolnictwie, a mają bardzo negatywny wpływ na życie organizmów wodnych. Dzieciom bardzo podobała się rola laboranta. Na kolejnych zajęciach wspólnie zastanawialiśmy się jak można oczyszczać wodę i dlaczego jest to takie ważne. W ramach zajęć uczniowie zbudowali własne małe mechaniczne oczyszczalnie ścieków.

Na zajęciach "poznajemy innych" w grupach układaliśmy wieże ze słówek które już znaliśmy, w formie zabaw powtarzaliśmy podstawowe zwroty i słówka, a także poznawaliśmy kraje anglojęzyczne. Wisienką na torcie była napisana przez nas specjalna depesza do Królowej Elżbiety II, którą wraz z albumem "Londyn oczami dzieci z Polski" wysłaliśmy do Londynu.

Podczas zajęć informatycznych uczyliśmy się programować korzystając z platfomy Code Monkey. Bohaterem jest małpka szukająca bananów. Uczniowie programowali ruchy małpki za pomocą krótkich komend wydawanych w języku angielskim. Rozwiązywaliśmy też łamigłówki z postaciami ze znanych gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. 

 

CZERWIEC 3.2.1. START!

           Wakacje, znów będą wakacje...właśnie już nadszedł czas, aby zakończyć w roku szkolnym 2016/2017 unijny projekt 3.2.1. START!. Na pewno spotkamy się w kolejnym ;-).

           W tych ostatnich dniach nauki odbyły się jeszcze tylko zajęcia z przyrody oraz informatyki. Uczniowie biorący udział w zajęciach z matematyki odwiedzili Centrum Eksperyment w Gdyni.

   

      Na zajęciach przyrodniczych uczniowie zapoznali się z budową ludzkiego serca, wykonali sekcję serca świni oraz pobrali fragmenty tkanki do badania mikroskopowego. Na sam koniec przygotowaliśmy naukowy piknik. Bawiąc się w tworzenie gigantycznych baniek mydlanych zapoznaliśmy się z rolą detergentów w tworzeniu sferycznych kul oraz o wpływie ich na napięcie powierzchniowe w wodzie. Używając łuków obliczaliśmy prędkość z jaką wystrzelone strzały się poruszały. Jak to się mówi: „Wszystko co dobre szybko się kończy...”

    

Zakończyliśmy zajęcia informatyczne. Poznaliśmy tajniki skrótów klawiszowym. Wiemy, gdzie możemy znaleźć potrzebne informacje i doskonalić swoje umiejętności w posługiwaniu się myszką i klawiaturą.  Nie straszne nam pojęcia „folder” i „plik”. Opowiadania ładne piszemy i odpowiednio je modyfikujemy. Konkurs zorganizowaliśmy i punkty zbieraliśmy.

    


 

MAJ 3.2.1. START!

     Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami. A wszystko to w języku angielskim, ponieważ dzięki niemu możemy zwiedzać świat i poznawać innych ludzi. Między uczniami padały pytania - dokąd, jak, z kim i czym podróżują? Na koniec wykonali własne plakaty oraz klasową gazetkę.

      

     Być, albo nie być...naukowcem. Takie pytanie postawili sobie młodzi przyrodnicy. Na zajęciach mogli dowiedzieć się czy teoria, a może jednak eksperyment były pierwsze. W sposób doświadczalny sprawdzili jakie właściwości ma wodór, a ja Wam tylko powiem jak BOOM cyk, cyk lepiej uważać. W magiczny sposób pozbyli się kawałków styropianu – oczywiście żartuję za wszystkim stoi chemia. To kto chce zostać NAUKOWCEM? – łapka w górę!

     Na zajęciach z matematyki uczniowie zagrali we własnoręcznie wykonaną grę planszową, którą nazwali „Była sobie matematyka”. Podczas gry musieli wykazać się wiedzą  dotyczącą ułamków, figur geometrycznych oraz systemów zapisywania liczb. Wcześniej w parach przygotowali pytania. Na kolejnych zajęciach wprowadzeni zostali w świat tajnych wiadomości i szyfrów, czyli poznali tajniki kryptografii.  Omówione zostały proste szyfry anagramowe, a także szyfry podstawieniowe (m.in. szyfr Cezara, którym ten rzymski władca kodował swoją korespondencję z Cyceronem) oraz szyfry asymetryczne, które niezwykle trudno złamać. Dowiedzieli się również, jakie informacje można wyczytać z kodów, z którymi mamy do czynienia na co dzień (PESEL, ISBN, NIP). Umiejętność kodowania i odkodowywania informacji uczniowie wykorzystali w zabawie „Matematyczne podchody”.  W grupach przygotowali, a następnie odnajdywali  koperty z zadaniami. Po poprawnym rozwiązaniu otrzymywali zaszyfrowaną wskazówkę dotyczącą umiejscowienia kolejnego skarbu – zadania. Zabawa dostarczyła wielu emocji i dużej dawki radości.

         

           Kolejne zajęcia z informatyki za nami. Świetnie operujemy klawiszami. Zaprojektowaliśmy piękne zaproszenia. Doskonale radzimy sobie z wklejaniem, kopiowaniem i wycinaniem. Umiemy zapisać i odszukać swoje foldery. Świetnie się bawimy i chętnie podejmujemy wszystkie zadania.

Kwiecień 3.2.1. START!

            Kwiecień zapowiadał się bardzo świątecznie i dlatego na naszych zajęciach projektowych staraliśmy się wprowadzić trochę świątecznego klimatu.

Angliści polowali na pisanki, a po świętach spędzali czas na „zakupach”.

Przyrodnicy barwili pisanki w naturalny sposób. Dzięki temu poznali czym jest chlorofil czy ksantofil. A już po świętach zastanawialiśmy się co ma wspólnego kwas z czerwoną kapustą. Odkryliśmy też co znajduje się w żelkach, a naszych wyrobów nie powstydziłby się nawet mistrz cukiernictwa.

          

Świątecznie na matematyce. Konstruowaliśmy krok po kroku jajko Kolumba, czyli układankę, uważaną za wariant tangramu. Następnie mogliśmy się oddać przyjemności układania różnych wzorów – najczęściej ptaków! Na kolejnych zajęciach zamieniliśmy się w kucharzy. Wykonany szablon jajka posłużył nam do wykrojenia i pocięcia ciasteczek, z których mogliśmy układać słodkie wzory. Przy okazji utrwalaliśmy różne pojęcia matematyczne. Ważyliśmy, odmierzaliśmy, przelewaliśmy i kroiliśmy…

    

Na zajęciach teatralno – kulturalnych w radosnej atmosferze uczniowie rozwiązywali kalambury o tematyce słownika teatru oraz pisali zaproszenia.  

    

Marzec 3.2.1. START!

           Na zajęciach teatralno-kulturalnych w marcu królowały kukiełki, które uczniowie wykonali dodatkowo z materiałów przyjaznych środowisku. Tworzyli także stroje, które zostaną wykorzystane w przedstawieniu teatralnym.

    

          Matematyka obfitowała w złudzenia optyczne. Uczniowie sprawdzali, jakie czynniki mogą wpływać na postrzeganie danej rzeczy. Tworzyli różne złudzenia optyczne, poznając w ten sposób mechanizmy ich powstawania. Wykonali test na rozpoznanie zasad rozmaitych złudzeń, a następnie, używając linijki, kątomierza i cyrkla dokonali weryfikacji swoich odpowiedzi.

  

              Na przyrodzie uczniowie hodowali pleśń i obserwowali ją pod mikroskopem. Dla przyrodników marzec związany był z problemem marnowania żywności w naszym społeczeństwie.

  

              Na zajęciach „Poznajemy innych” grupa uczniów stała się „rodziną”, która składała się z mamy, taty, 1 córki, 1 syna, dziadka, babci, cioci i 2 wujków. Jako rodzina wspólnie stworzyliśmy własną grę planszową, pakowaliśmy prezenty dla gości oraz piekliśmy muffinki, a wszystko to w języku angielskim.

                                                     

 

Pierwsze koty za płoty - jesteśmy już po pierwszych zajęciach z projektu 3.2.1. START!

 

Dzieci z naszej szkoły uczestniczą systematycznie w zajęciach rozwijających takie kompetencje kluczowe jak: porozumiewanie się w języku ojczystym, porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, kompetencje informatyczne, świadomość i ekspresja kulturalna.

Wykorzystując dostępne środki na zajęciach w sposób wesoły i ciekawy nasi nauczyciele pokazują, że matematyka, informatyka, przyroda, język angielski czy język polski nie są takie straszne i nudne. A w tych czasach nuda to najgorsza rzecz dla młodzieży. Uczniowie po przez zabawę uczą się i poznają nowe wiadomości. Na informatyce budowali komputer, na matematyce bryły stały się bardziej przyjazne, gdy zbudowano je z kolorowych i puszystych wyciorów, na przyrodzie sprawdzili dlaczego kamień tonie oraz oglądali preparaty przez własnoręcznie zbudowane mikroskopy.  

Nasi uczniowie dobrze czują się w projekcie i na pewno uda się nam wszystkim wiele nauczyć, a niektórzy z nas odkryją swoje pasje.

 

Monika Hrycyk

koordynator projektu

SP Łebno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.2.1.START!

 

zobacz online: http://szemud.pl/321start/

 

Projekt: „3.2.1.START! – Podnosimy Jakość edukacji ogólnej w Gminie Szemud”

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie
    ul. Szkolna 1
    Łebno
    pomorskie
    84-217 Szemud
    e-mail: sekretariat@szkolalebno.pl
  • (58) 676-18-04

Galeria zdjęć