12 maja w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się eliminacje powiatowe konkursu recytatorskiego LITERATURY KASZUBSKIEJ „RODNÔ MÒWA”. Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.
Naszą szkołę, a zarazem gminę reprezentowali: Eliza Waldowska z kl. I oraz Nikodem Bladowski z kl. VIII, który zdobył II miejsce.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknego występu i życzymy dalszych sukcesów!!!
9 maja uczniowie klasy II brali udział w warsztatach z okazji Tygodnia Bibliotek. Pani Grażyna Lis wytłumaczyła dzieciom, co to jest KAMISHIBAI.
KAMISHIBAI – magiczny drewniany teatrzyk.
KAMI to papier, SHIBAI to teatr czyli KAMISHIBAI to Papierowy Teatr, teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Pani bibliotekarka jak prawdziwa aktorka przedstawiła bajkę pt.: „Czerwony Kapturek”. Nie zabrakło odpowiedniej, nastrojowej muzyki…Uczniowie byli zasłuchani i wpatrzeni w magiczny drewniany teatrzyk… Po przedstawieniu, dzieci w małych grupach, tworzyły swoje bajki. Najpierw wykonywały ilustracje, a następnie opowiadały swoją wymyśloną opowieść, korzystając z drewnianej sceny teatrzyku.
Serdecznie dziękujemy pani Grażynie Lis za tak pięknie przygotowane warsztaty!
9 maja - DZIEŃ EUROPY. Święto państw europejskich, które należą do Unii Europejskiej. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I - VIII zaprezentowali własnoręcznie wykonane flagi wszystkich państw Unii Europejskiej.
29 kwietnia 2022r. Uczniowie klasy VI przygotowali lekcję języka polskiego, podczas której przeprowadzili rozprawę sądową nad bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza Janko Muzykantem. Wszyscy bardzo zaangażowali się w ten projekt, sami przygotowali stroje, rekwizyty oraz wypowiadane przez siebie kwestie. I tak jak to bywa w sądzie… panowała bardzo napięta i poważna atmosfera, emocje momentami sięgały zenitu. Uczniowie naprawdę wcielili się w swoje role: przedstawiali argumenty za i przeciw, kłócili się ze sobą, przekrzykiwali się (mimo nałożonych przez sędziego kar grzywny), wyciągali wnioski i każdy z nich próbował udowodnić swoje racje. Niestety (zgodnie z fabułą utworu) Janko Muzykant został skazany na pobicie rózgą przez Stacha, a konsekwencje tej kary były smutne.
W rozprawie wzięli udział:
Oskarżony - Janko Muzykant – Igor
Sędzia – Wójt – Józek
Ławnicy – Agnieszka, Paweł
Prokurator – Łucja
Obrońca Janka – Agata G.
Świadkowie: matka – Zuzia, lokaj – Janek, Kowalka Szymonowa – Agata D., Karbowy – Kuba
Stachu – Piotr
Protokolant – Oliwia
Powinna to być lekcja dla każdego z nas, że bycie oskarżycielem czy obrońcą, a zwłaszcza sędzią nigdy nie jest łatwym zadaniem.
W dniu 11.04.2022r. Uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Szemud. Przegląd artystów nastąpił w Bibliotece Publicznej w Łebnie, gdzie uczniowie klas I-VIII z wrażliwością i wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze polskich poetów. Uczestnicy prezentowali swoje utwory w 3 kategoriach wiekowych, w których Uczniowie Naszej Szkoły zajęli następujące miejsca:
Klasy I-III
I miejsce – Maja Miotke z klasy III
II miejsce – Jan Czajkowski z klasy III
III miejsce – Patrycja Kahs z klasy III
Klasy IV-VI
Wyróżnienie – Łucja Kowalewska z klasy VI
Klasy VII-VIII
I miejsce – Nikodem Bladowski z klasy VIII
Wyróżnienie – Zuzanna Konkel z klasy VII
Dziękujemy wszystkim Uczniom Naszej Szkoły za udział i gratulujemy zwycięzcom !
Dnia 27 kwietnia 2022 r. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” w Bibliotece w Łebnie.
Oto wyniki:
W kategorii klas I – III
I miejsce – Eliza Waldowska
W kategorii klas IV – VI
Wyróżnienie – Bartłomiej Becker
W kategorii klas VII, VIII
II miejsce – Nikodem Bladowski
III miejsce – Wiktoria Kiedrowska
Uczniowie, którzy zdobyli I i II miejsce zakwalifikowali się do dalszego etapu, który odbędzie 12 maja 2022 r. w Wejherowie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
22 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi, z tej okazji wszyscy przyszli do szkoły ubrani w barwy naszej planety (niebieski i zielony). Oprócz tego odbył się również mini konkurs szkolny, który polegał na wymyśleniu hasła dotyczącego ochrony naszej planety.
Wszyscy uczniowie, którzy przygotowali hasła w formie plakatów otrzymali pozytywne uwagi, oceny od nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, a także słodycze. W imieniu przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za włączenie się w akcję.
Turniej składał się z pięciu konkurencji, pierwszą z nich było przygotowanie torby ekologicznej, kolejne dwie odnosiły się do wiedzy uczniów - test i krzyżówka. Następnie uczniowie rywalizowali w grze MEMORY, a także mieli za zadanie przygotować wlasne propozycje odnoszące się do hasła przewodniego turnieju: ,,Im mniej, tym lepiej", w których miały zostać zawarte sposoby na to, by generować mniej odpadów.
Wielka była nasza radość, po ogłoszeniu wyników przez komisję konkursową, gdyż okazało się, że nasza reprezentacja zajęła 1 miejsce!
Skład naszego zespołu: Marta Malotka, Martyna Kwidzińska, Mateusz Miotk i Nikodem Bladowski.
Wielkie gratulacje!
W poniedziałek 4 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Międzynarodowy Dzień Marchewki. Było mnóstwo marchewkowych atrakcji: zabawy, konkursy, wyścigi, przebieranki,śpiewy i rymowanki. Powstały piękne, marchewkowe prace plastyczne. Nie zabrakło również zawodów w chrupaniu marchewki oraz degustacji ciasta- rzecz oczywista marchewkowego.
W dniu 30.03.2022r. w Naszej Szkole odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Poezji polskiej". Uczniowie zaprezentowali wiersze polskich poetów i ukazali przy tym wrażliwość na piękno języka ojczystego. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz słodkie podziękowania za pracę i zaangażowanie.
Gratulujemy zwycięzcom i osobom wyróżnionym!
Dnia 25 marca odbył się konkurs wiedzy Kaszuby dawniej i dziś. Józef Wybicki - życie i dzieło twórcy Polskiego Hymnu Narodowego. W konkursie brali udział uczniowie z klasy VII i VIII, którzy uczęszczają na zajęcia języka kaszubskiego. Konkurs został przeprowadzony on-line. Każdy uczestnik konkursu miał 40 minut na rozwiązanie testu. Teraz czekamy na wyniki.
Z okazji pierwszego dnia Wiosny obchodziliśmy w naszej szkole #nobackpackday - Dzień bez plecaka. Uczniowie mieli za zadanie spakowanie książek i przyborów szkolnych w coś nietypowego i pomysłowego. Pomysłów było bez liku, co z resztą doskonale widać na zdjęciach.
Świętowaliśmy również Dzień Samorządności, dzięki czemu uczniowie klas starszych, mogli przez chwilę poczuć się jak nauczyciele i przeprowadzić lekcje w młodszych klasach.
Tego dnia solidaryzowaliśmy się również z Dziećmi z Zespołem Downa, dołączyliśmy do popularnej akcji i zdecydowana większość uczniów i nauczycieli założyli kolorowe skarpety, koniecznie - nie do pary.
To był bardzo emocjonujący dzień.
W dniach od 16 marca do 18 marca uczniowie klas I - III zmagali się z zadaniami konkursowymi z języka angielskiego, matematyki i sprawności zintegrowanych. Każdy w swojej kategorii wiekowej rozwiązywał zadania. Teraz czekamy na wyniki.
18 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Ubraliśmy się w kolorach flagi kaszubskiej i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Bal karnawałowy
- Dzień Babci i Dziadka;
- Różne prace plastyczne.
Konkurs o nagrodę publiczności – akcji towarzyszącej Gminnemu Konkursowi Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej dobiegł końca. Znamy wyniki.
Nikodem Bladowski otrzymał 212 głosów, a tym samych zajął II miejsce.
Gratulujemy!!!
17 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję podziwiać Jasełka przygotowane przez uczniów klasy III, pod opieką Pani Sylwii Sokół oraz Pani Danuty Szodrowskiej.
Oprócz tradycyjnych postaci, takich jak Maryja, Józef czy Aniołowie, mogliśmy również podziwiać postacie z różnych bajek i baśni. Całość uświetniła część wokalna.
Po zakończonej części artystycznej uczniowie klas I-IV udali się na wigilie klasowe. W związku z wycieczkami, pozostali uczniowie obchodzili wigilie w innych terminach.