24.04.2023r. obchodziliśmy dzień książki. Tego dnia przeprowadzone zostały zabawy z książką w roli głównej m. in. książka na wybiegu, zagadki o książkach, czytanie fragmentów prozy lub poezji, projektowanie zakładek oraz okładek książek. Uczniowie zapoznali się również z zasadami korzystania z książki, a także mieli możliwość "obcowania ze słowem" na przerwach, w postaci audiobooków oraz poezji śpiewanej.
Jesteśmy dumni!!! Pierwsze miejsce w XVIII Gminnym Turnieju Ekologicznym - Szemud 2023 "Ekologiczny Dom - Dzień Ziemi Codziennie". Gratulujemy i dziękujemy naszej delegacji: Zuzannie Stolc, Martynie Kwidzińskiej, Marcie Malotka i Zuzannie Konkel.
Dnia 21.04.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej. Gratulujemy: Alanowi Kamer z klasy I, który otrzymał wyróżnienie. Klaudii Dosz, która swoim występem w konkursie poezji śpiewanej zaczarowała wszystkich i również otrzymała wyróżnienie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz piękne występy!
Nasi uczniowie dobrze wiedzą, że czysta Ziemia to zdrowa Ziemia! Z tej okazji przygotowali krótki występ artystyczny, zachęcający wszystkich do proekologicznych zachowań. Dbajmy o Naszą Planetę.
18 lat temu, 2 kwietnia 2005 r. zmarł Jan Paweł II - Patron Naszej Szkoły. Wspólnie uczciliśmy jego świętą osobę, odśpiewując hymn szkoły.
31 marca 2023 roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole Dzień bez plecaka. To wyjątkowy dzień, który polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Do tego celu może posłużyć wszystko: klatka dla chomika, skrzynka na narzędzia, metalowy garnek, wózek dla lalek, poszewka na poduszkę, itd. Trzeba przyznać, że fantazji naszym uczniom nie brakuje.
Warto wspomnieć, że celem tego dnia jest zwiększanie świadomości na temat problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.
W kalendarzu szkolnym są dni, na które czekamy z niecierpliwością. Należy do nich, obchodzony 21 marca, Pierwszy Dzień Wiosny.
W tym roku witaliśmy wiosnę, łącząc to wydarzenie z matematyką. Jak to w dzień samorządności bywa, władzę w szkole przejęli uczniowie. W kolorowych skarpetkach i z kitkami na głowach spotkaliśmy się na sali gimnastycznej. Tam odbyła się impreza prowadzona przez Zuzię i Łucję z klasy 7. Mieliśmy okazję wysłuchać wiersza Wiktora Lenkiewicza „Zwariowana geometria” w wykonaniu Kacpra i Piotra z klasy 6. Młodsze dzieci sprawdziły swoją wiedzę rozwiązując zagadki o figurach. Głównym punktem programu był pokaz mody z przymrużeniem oka pod hasłem: „Matematyka w wiosennej modzie”. Modelki i modele z klas 3- 7 profesjonalnie zaprezentowali przygotowane wcześniej stroje zawierające elementy geometryczne. Pokaz zakończył się paradą uczniów z klas 1-3 trzymających w ręku kwadraty, trójkąty, koła, prostokąty i śpiewających piosenkę o figurach. Następnie uczniowie z klas młodszych poszli z geometryczną Marzanną na boisko, aby pożegnać zimę. Po krótkiej przerwie, starsi uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli. Na lekcjach królowała matematyka. Było mnóstwo ciekawych zadań: zagadki, łamigłówki, rebusy i gry logiczne. Słodkim podsumowaniem dnia był okrągły donut.
Dnia 20 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Cała społeczność szkolna przyszła ubrana w barwach flagi kaszubskiej. Uczniowie klasy VII, którzy uczęszczają na język kaszubski tj. Igor i Józio przedstawili krótką historię tego święta.
Dzéń Jednotë Kaszëbów czyli Dzień Jedności Kaszubów to święto upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieskiej. Otóż 19 marca 1238 roku papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.
Dnia 8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Samorząd Uczniowski przygotował krótki montaż słowno-muzyczny. "Szkolne Wydarzenia" prowadzili Patryk Stenka oraz Jakub Kanka. W telegraficznym skrócie przedstawili m.in. historię powstania Święta Kobiet oraz statystykę imion w naszej szkole.
Łucja Kowalewska zaśpiewała pięknie piosenkę o kobietach, kobietkach i babeczkach. Nie zabrakło życzeń, kwiatów i słodkiego upominku dla wszystkich pań, dziewczyn i dziewczynek. Na zakończenie przedstawione zostały wyniki plebiscytu "Najsympatyczniejsza dziewczynka/dziewczyna w szkole". W najmłodszej kategorii w oddziałach przedszkolnych najsympatyczniejsze dziewczynki to Oliwia Trepczyk i Patrycja Pranczke. W kategorii klas I - III - Oliwia Tiszer, natomiast w kategorii klas IV- VIII Patrycja Kahs.
Falownica sprawdziła się idealnie podczas doświadczeń na lekcjach fizyki z zakresu długości fal, amplitudy drgań, częstotliwości czy odbicia fali. Dzięki przyrządowi możemy zaobserwować zjawisko fal podłużnych i poprzecznych. Falownica została wyposażona w wał z uchwytem, który po obróceniu umożliwia obserwację fal podłużnych i poprzecznych.Uczniowie wytwarzają falę stojącą, trzymają sznur z jednej i drugiej strony. Za pomocą kamertonu zostało zademonstrowane uczniom powstawanie fal akustycznych. Wykonane z aluminium kamertony tworzą fale dźwiękowe o częstotliwości 440 Hz. Przesuwany obciążnik umieszczony na jednym z ramion pozwala na delikatne zmienianie częstotliwościowi drgań. Doświadczenie z rurką - badanie ruchu jednostajnego prostoliniowego.
W poniedziałek 6 marca gościliśmy w naszej szkole edukatora z kinem sferycznym. W sali gimnastycznej została rozłożona kopuła, w której pod kątem 360° były emitowane filmy edukacyjne dla naszych uczniów z klas 0-3.
Dnia 14 lutego w Dzień Świętego Walentego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki. Zaczęliśmy dzień z uśmiechem.Tego dnia sprawnie działała Poczta Walentynkowa. Kartki, serduszka były rozdane, na których miłe słowa były napisane. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczali przesympatyczne, przesłodkie i przesłoneczne lizaki z uśmiechem. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas 1-3 przepięknie przebrani świetnie bawili się na Balu Karnawałowym z udziałem Magika. Niesamowite atrakcje przygotowane przez czarodzieja zapierały dech w piersiach. Nie zabrakło magicznych sztuczek, niesamowitych pokazów i świetnej zabawy. Konkursy … tańce … i cóż więcej trzeba. Było miło i sympatycznie, wesoło, przyjemnie i prześlicznie.
Samorząd Uczniowski
Dnia 24 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski oraz klasę 8 pod hasłem „Kraina Magii”. Uczestnicy klas 4-8 świetnie się bawili przy różnorodnej muzyce, a także wzięli udział w kilku interesujących atrakcjach, takich jak: międzyklasowy konkurs na najlepszy układ taneczny, przekazywanie piłki, pociąg czy zabawa z kapeluszem. Można było również posilić się w sklepiku kupując słodkie przekąski upieczone przez uczniów z klasy 8.
Spośród wielu wysłanych prac konkursowych tylko jedna okazała się zachwycić komisję konkursową.
Bohaterem bajkowym była żółta gąbka zwana Sponge Bob, a pracę wykonał TOMASZ KAHS z kl. 1, zdobywając wyróżnienie w konkursie. GRATULUJEMY!
Kat. 8 - 11 lat
Kat. 12 - 14 lat
Doświadczenia fizyczne mogą być naprawdę ciekawe i zaskakujące. Pomagają zaprzyjaźnić się z nauką, zrozumieć dane zjawisko i zainteresować.
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka. W tym roku szkolnym uczniowie klasy III mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych - aktorskich, wokalnych i muzycznych. W pięknej scenografii i w specjalnie przygotowanych kostiumach wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Mogliśmy po raz kolejny przeżyć historię narodzin Jezusa Chrystusa. Przedstawienie przeplatane było kolędami, także w wykonaniu uczniów. Jasełka bardzo się podobały. Zostały ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter zbliżających się Świąt uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali w klasach Wigilie. Była to okazja do podzielenia się opłatkiem, wręczenia drobnych upominków oraz spędzenia czasu razem.
Adwent to czas oczekiwania i przygotowań na świętowanie Bożego Narodzenia. Uczniowie Naszej Szkoły codziennie wykonywali zadania adwentowe, które wyznaczał im Samorząd Szkolny, aby z radością i miłością przywitać Zbawiciela. Poniżej przedstawiamy efekty ich pracy.
21 grudnia w Centrum Muzycznym w Kielnie odbył się Gminny Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej 2022. Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca:
W kategorii klasy I-III – solo:
II MIEJSCE – Eliza Waldowska
W kategorii klasy IV-VI – zespół:
I MIEJSCE – duet w składzie: Rozalia Jankowska i Lena Waldowska
W kategorii klasy VII-VIII – zespół:
II miejsce: duet w składzie: Małgorzata Domarus i Zuzanna Stolc
Gratulacje!!!
Wszystkie prezentacje będą umieszczone na profilu fb GCKSiR, gdzie poprzez polubienia, publiczność przyzna trzy Nagrody Publiczności – bez podziału na kategorie. Internetowy konkurs potrwa od 21 grudnia do 6 stycznia 2023 r.
Zachęcamy do głosowania!
We wtorek w naszej szkole zapanowała świąteczna atmosfera. Odwiedził nas św. Mikołaj, który obdarował uczniów słodkimi podarunkami.