Dnia 29 listopada we wtorek był Dzień Piżamy. Codzienne nasze ubranie zamieniliśmy na piżamy. Kolorowe stroje królowały i do każdego się uśmiechały. Niektórzy drzemkę sobie urządzali, a inni rozmowy czyli pogaduchy do poduchy prowadzili. Wesoły i udany to był dzień dla wszystkich.
25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3 obchodziły Dzień Pluszowego Misia.
Już od 120 lat zabawka ta cieszy zarówno tych młodszych, jak i tych nieco starszych.
Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji m.in. zabawy ruchowe, plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek, czy misiowe tańce. Był to dzień pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
Uczniowie klasy piątej na lekcji biologii poznawali budowę komórki, w związku z tym w ramach zadania domowego wykonali przestrzenne modele komórki roślinnej lub zwierzęcej. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Do stworzenia prac wykorzystali różne materiały: masę solną, plastelinę, styropian, filc, a nawet powstawały modele owocowe. Wykonane prace przyciągają wzrok kolorami i kształtami oraz zadziwiają precyzją wykonania. Trójwymiarowa powierzchnia przekroju komórek, wyraźnie przedstawiająca organelle, pozwoliła uczniom w sposób ciekawszy zapoznać się z ich budową i funkcjami.
Z wielką przyjemnością publikujemy pracę naszej uczennicy klasy VII, która podzieliła się z nami swoją poetycką duszą. Zapraszamy do lektury wiersza pt. "Thorin tribute".
25 października odbyła się wycieczka mająca na celu pokazanie pięknych miejsc na Kaszubach. Pierwszym etapem naszej wyprawy, było zwiedzanie zabytkowego kościoła w Pomieczynie na Kaszubach. Poznaliśmy ciekawą historię kościoła. Szczególnie w pamięci zapadło wszystkim to, że przez Pomieczyno przechodził „marsz śmierci”. Wielu ludzi znalazło schronienie w tamtejszym kościele. Do dzisiejszego dnia możemy przeczytać wpisy zamieszczone z tyłu ołtarza przez ukrywających się tam ludzi.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Pożarnictwa w Przodkowie. Dowiedzieliśmy się, że znajduje się tam ponad sto dwadzieścia eksponatów. Najstarsze z nich mają nawet dwieście lat. Poznaliśmy też specyfikę pracy strażaków i rodzaje sprzętów z których korzystają podczas akcji. Wśród eksponatów, które szczególnie zwróciły naszą uwagę można wymienić np. cztery zabytkowe wozy strażackie, sikawki konne, hełmy strażackie i mundury. Podziwialiśmy też nadajniki oraz bardzo stare motopompy. Dzięki zbiorom pana Leona Deyk – założyciela Muzeum poznaliśmy piękny kawał historii pożarnictwa.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie równie pięknego miejsca, oddalonego od Przodkowa kilka kilometrów, Prywatnego Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo”. To niezwykłe miejsce znajduje się na Kaszubach w Kawlach Dolnych niedaleko Łebna. W Muzeum można było podziwiać bogate zbiory dotyczące tradycji, kultury i historii Kaszub. Wśród wielu cennych eksponatów widzieliśmy dawne przedmioty gospodarstwa domowego oraz maszyny rolnicze używane niegdyś przez gospodarzy. Naszą uwagę zwróciły też dawne samochody i karoce. Dowiedzieliśmy się, że niektóre z nich wciąż jeszcze działają i gospodarze wypożyczają je z okazji różnych imprez okolicznościowych.
Miło spędziliśmy czas w chacie kaszubskiej krytej strzechą, gdzie gospodarz grał na różnych instrumentach muzycznych i śpiewał skoczne piosenki.
Bielickowo, to piękne miejsce, gdzie nie tylko można podziwiać dawne sprzęty i maszyny, ale też można zjeść sycący posiłek. Po dniu pełnym emocji i niezapomnianych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.
Dnia 16 listopada 2022 r. w Częstkowie odbyły się gminny eliminacje IX regionalnego Konkursu Czytelniczego MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ.
W kat. klasy I – II:
· I miejsce – Daniel Pawelczyk
· II miejsce – Eliza Waldowska
· III miejsce – Magdalena Szweda
W kat. klasy V – VI:
· III miejsce – Bartłomiej Becker
Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki
w kolejnym etapie konkursu!
Uczniowie klasy V przystąpili do projektu, który polegał na stworzeniu dwóch ugrupowań - podobnie jak w omawianej lekturze. Każda z grup przygotowała swoje bazy, flagę, logo, regulamin oraz wymyśliła nazwę. Kolejnym punktem lekcji była prezentacja zespołów i rzucenie 3 wyzwań drużynie przeciwnej. Zarówno "Korniszony" jak i "Leśni Strażnicy" stanęli na wysokości zadania i zrealizowali wszystkie etapy projektu
Z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie klasy VII i V przygotowali uroczysty apel pt. „Kocham wolność”. Przedstawili zebranym okoliczności odzyskania wolności. Uroczystość uświetniło też wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Już po raz piąty wzięliśmy udział w tej akcji.
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek w piątek dzieci z oddziałów przedszkolnych, natomiast w poniedziałek uczniowie klasy I-III. Starsze koleżanki z klasy 8 czytały młodszym dzieciom bajki i baśnie. Nie zabrakło pięknych bajkowych strojów oraz zadań z Krainy Baśni.
We wtorek od samego rana
był Dzień Zdrowego Śniadania.
Zdrowe i smaczne kanapki królowały.
Owoce i warzywa szeroko się uśmiechały.
Każda klasa w naszej wspaniałej szkole,
zajadała smakołyki przy wspólnym stole.
Savoir-vivre przy stole wszyscy przestrzegali
i spokojne rozmowy ze sobą przeprowadzali.
Uczniowie klasy V przenieśli się do starożytnej Grecji na lekcji historii. Wcielili się w bogów, którzy żyli na tajemniczej górze Olimp.
19 października obchodziliśmy Dzień Patrona pod hasłem: Jan Paweł II – nasz patron.
Święto rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym. Drugą część uroczystości kontynuowaliśmy w szkole, gdzie odśpiewaliśmy hymn szkoły, następnie zapoznaliśmy się z życiorysem Jana Pawła II. Prezentacja została podzielona na 4 części: „Młodość”, „Droga do kapłaństwa”, „Kapłaństwo” i „Pontyfikat”. Uczniowie zaprezentowali wiersz twórczości Jana Pawła II „Dzieci” oraz List do dzieci.
Po części oficjalnej wszyscy udaliśmy się do swoich klas na poczęstunek. Tam też wykonaliśmy banery z hasłami związanymi z Janem Pawłem II. Podczas podsumowania uroczystości zaprezentowaliśmy nasze hasła. Na koniec odśpiewaliśmy ulubioną pieśń Naszego Patrona „Barkę”.
Wszyscy w doskonałych humorach udaliśmy się do domu.
Dnia 18 października 2022r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łebnie.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności. Zgodnie z tradycją przyjęli też nazwę dla klasy – ANIOŁKI.
Ceremonii pasowania dokonał pan dyrektor, Łukasz Kwidziński. Na koniec pierwszoklasiści zostali obdarowani licznymi prezentami ufundowanymi m.in. przez Wójta Gminy Szemud – Ryszarda Kalkowskiego, przez przedstawicieli Rady Rodziców Szkoły oraz kolegów i koleżanki z OP „A” oraz uczniów klasy II i III. Na uroczystości obecne były również panie z banku PKO, które wręczyły dzieciom pierwsze książeczki oszczędnościowe SKO.
Nauczycielki - p. A.Waldowska i p. G.Klein złożyły na ręce wychowawczyni klasy pierwszej pamiątkowe „tablo” z wizerunkami Aniołków.
Cała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców pierwszoklasistów. Było pysznie!
10 października w OP obchodziliśmy Dzień Drzewa. Przedszkolaki wykonywały różnorakie zadania z drzewem w tle. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat rodzajów drzew, charakterystycznych dla Polski gatunków oraz ich znaczenia w życiu człowieka. Na koniec dnia posadziły na placu przy boisku dwa dęby, którym nadały imiona Dąbek i Ząbek.
Grupa 0a
Grupa 0b
Z okazji Dnia Przedszkolaka dzieci z OP brały udział w wycieczce na salę zabaw w Bolszewie.
Było mnóstwo śmiechu i radości :)
Grupa 0a
Grupa 0b
Jest jednym z najzdrowszych i najbardziej lubianych przez dzieci owoców. Nic więc dziwnego, że doczekało się swojego święta.
Podczas obchodów Dnia Jabłka dzieci z oddziałów przedszkolnych poznały różne gatunki jabłek, ich budowę oraz wartości zdrowotne.
Z ciekawością wysłuchały wiersza J. Brzechwy „ Entliczek Pentliczek”, a potem kosztowały soku i innych przetworów z jabłek. Dzięki uprzejmości mam mogły także spałaszować przepyszną szarlotkę i racuchy.
Ponadto brały udział w zabawach ruchowych, wykonywały prace plastyczne i układały „jabłkowe” puzzle. Na koniec wzięły udział w sesji zdjęciowej wcielając się w zielonego robaczka.
Grupa 0a
Grupa 0b