Co w komórce piszczy? Co nocą słychać w lesie? Jaka jest zawartość cukru w cukrze? A może spróbujemy molekularnych smakołyków? Właśnie tak ciekawie zapowiadała się kolejna już 7 edycja „Nocy Biologów”, która odbyła się 13 stycznia na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Biologii oraz na Wydziale Biotechnologii. Idea takiej formy spotkań otwartych na największych uczelniach w Polsce narodziła się w Poznaniu na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dzięki takim spotkaniom dzieci, młodzież i dorośli mogą przekonać się sami, że biologia jest fascynującą nauką, a wiele rzeczy wokół nas jest pełnych tajemnic. Studenci, doktorzy i profesorowie wychodzą z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami.
Uczniowie z 7 klasy Szkoły Podstawowej w Łebnie również mogli doświadczyć i przeżyć swoją pierwszą „Noc Biologów”, na którą wybrali się w towarzystwie pani Moniki Hrycyk oraz pani Sylwii Szykut. Gdy przekroczyliśmy próg Wydziału Biotechnologii i Wydziału Biologii można było usłyszeć wśród uczniów wyartykułowane słowo „łał”. Uczniowie mogli sami pod opieką studentów przeprowadzić proste doświadczenia. Spróbowali swoich sił jako detektywi, którzy zapoznawali się z metodami ścigania zbrodni rodem z CSI. Zajadaliśmy się „molekularnymi smakołykami” - mleczną agarową żelką oraz molekularnym kawiorem z soku owocowego. Niektórzy uczniowie wzięli udział w warsztatach i mieli „twardy orzech do zgryzienia”. Dowiedzieli się jednak, że kasza gryczana też jest tak naprawdę orzeszkami, a kasztanowiec to nie to samo co kasztan jadalny. Trudno się więc dziwić, że nasi uczniowie zafascynowani tą dziedziną nauki chętni byli do zgłębiania jej tajemnic. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną „Noc Biologów”.
Monika Hrycyk
nauczyciel biologii
14 stycznia odbył się już 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji dziewczyny ze Szkolnego Koła Wolontariatu już w piątek - 12 stycznia przeprowadziły zbiórkę pieniędzy od całej społeczności szkolnej na rzecz ogólnopolskiego przedsięwzięcia. Natomiast w niedzielę włączyły się w akcję podczas Halowego Pucharu Polski Strongman w Szemudzie.
Warto dodać, że w grudniu przeprowadzona została akcja „Dzieci Staruszkom” w ramach współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas oraz „Dzieci Nikodemowi”. Podczas pierwszej akcji charytatywnej zorganizowano zbiórkę środków higienicznych oraz żywności długoterminowej dla osób starszych z naszej parafii, natomiast w drugiej zbieraliśmy nakrętki dla chorego chłopca.
Ilona Hallmann
21 grudnia 2017 r. w naszej szkole było bardzo świątecznie. Tradycją jest, że świętowanie zaczyna się od przedstawienia jasełek, tym razem przez aktorów z trzeciej klasy, które przygotowała p. Danuta Szodrowska i p. Beata Łaga. Uczniowie przybliżyli tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Wszyscy włączyli się do wspólnego kolędowania. Na koniec artyści złożyli wszystkich życzenia świąteczne i noworoczne.
Po występie, zaprezentowane zostały kolędy w języku kaszubskich przez uczestników XIII Pomorskiego Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie. Swoje umiejętności zaprezentowały dziewczynki z „zerówki” tj. Sara Bojke, Rozalia Jankowska, Lena Waldowska oraz uczniowie kl. III – VII: Natalia Lis, Nikodem Bladowski, Agnieszka Brzozowska i Olimpia Bulczak. Każdy z nich otrzymał drobny upominek oraz życzenia dalszych sukcesów.
Następnym punktem było rozstrzygniecie Szkolnego Konkursu „Piszã kòlãdë pò kaszëbskù”.
I miejsce zdobył Nikodem Bladowski,
II miejsce Franek Wenta
III miejsce Weronika Trzebiatowska.
Zwycięscy konkursu otrzymali ręcznie malowane bombki.
Do tekstu Nikodema została skomponowana muzyka przez pana Marcina Stoltmann. Ta piękna kolęda została zaprezentowana przez najmłodszych uczestników na konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej, gdzie „Gwiazdeczki” zdobyły I miejsce. Kolejnym punktem tego wyjątkowego dnia były wigilijne spotkania klasowe, na których nie zabrakło opłatka, wspólnego poczęstunku, śpiewania kolęd oraz prezentów.
Kochani Uczniowie i Drodzy Rodzice!
W ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia życzymy Wam, abyście umieli odnajdywać szczęście w małych, codziennych sprawach; byście szukali ciepła i nadziei, byście zagłębiali się w to, co wzbogaca i rozwija. Starajcie się z pokorą wchodzić w kolejne etapy Waszego życia, by nie przegapić ważnych i cudownych znaków miłości.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Dnia 18 grudnia 2017 r. odbył się XIII POMORSKI KONKURS KASZUBSKIEJ PIEŚNI BOŻONARODZENIOWEJ – ETAP GMINNY, w którym brali udział nasi uczniowie: Natalia Lis, Nikodem Bladowski, Agnieszka Brzozowska, Olimpia Bulczak oraz sześciolatki: Sara Bojka, Rozalia Jankowska i Lena Waldowska. Jesteśmy dumni z odniesionych sukcesów. Przywieźliśmy nagrody książkowe oraz puchar dla zespołu.
I miejsce – Zespół „Gwiazdeczki” w składzie: Sara Bojka, Rozalia Jankowska, Lena Waldowska – najmłodsi nasi reprezentanci.
III miejsce – Natalia Lis w kat. kl. I- III
I miejsce – Nikodem Bladowski w kat. IV – VI
III miejsce – Olimpia Bulczak w kat kl. VII i Gimnazjum.
Zdobywcy I miejsca będą zmagać się w styczniu w finale konkursu na szczeblu pomorskim.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Wytrwali czytelnicy przstąpili do trzeciego testu w ramach maratonu.
Książki są bardzo ciekawe, ale też mają sporo stron do przeczytania.
W klasie II do testu przystąpiło 11 uczniów w klasie III 7 osób..
W klasie VI mamy 3 maratończyków w kl.VII-2 odważne uczennice podjeły wyzwanie.
Gratulujemy wytrwałości!
Książki do czytania w grudniu :
Detektywi z klasztornego wzgórza autorstwa Zuzanny Orlińskiej
Sprzedam mamę autorstwa Care Santos
Zielone martensy napisane przez Joannę Jagiełło
Dnia 12 grudnia 2017 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie kl
as I – III wzięli udział w Gminnych Mikołajkach w GCKRiS w Szemudzie. Na miejscu wszystkich zebranych powitała pani Aleksandra Perz - Przewodnicząca Rady Gminy Szemud. Następnie dzieci oglądały godzinny spektakl pt: „Jaś i Małgosia”. Na zakończenie cała grupa ustawiła się do wspólnie zdjęcia razem z aktorami z teatru „Dreptaczek” z Grudziądza. Przy wyjściu wszyscy otrzymali upominki, a następnie udali się do autokarów i bezpiecznie wrócili do szkoły
.
Dnia 8 grudnia uczniowie klasy IV, uczęszczający na język kaszubski odwiedzili swojego kolegę Filipa i wspólnie z nim wykonywali kule świąteczne. Z wielkim zaangażowaniem tworzyli swoje dzieła. Pomagali sobie wzajemnie i zgodnie współpracowali. Nie zabrakło smakołyków, które przygotowała p. Anna Bojke oraz koledzy i koleżanki Filipa. Dziękujemy mamie Filipa za duże zaangażowanie, a Filipowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
6 grudnia to wyjątkowy, magiczny dzień. Wszyscy z radością i nadzieją wypatrujemy Staruszka z długą, białą brodą, w czerwonym ubraniu, z wielkim workiem, pełnym słodkości i upominków. Rano zaglądamy do swoich wyczyszczonych, przygotowanych dzień wcześniej, butów. I tak też było w tym roku. Długo wyczekiwany Mikołaj odwiedził nas również w szkole. Dzieci zarówno te małe, z zerówek, jak i te duże z klasy VII otrzymały słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, Sołectwa Wsi Łebno i Zęblewo, Kwiaciarnię „Kwiat Lotosu” w Pomieczynie oraz Sklep Spożywczo – Przemysłowy Czesław Ziemann. Wszyscy ubrani w odcieniach czerwieni, w czapkach Mikołaja, zasiedliśmy w gronie swojej klasy, by z okazji tego dnia pograć razem w gry planszowe oraz obejrzeć film animowany, dotyczący prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku...
Dnia 5 grudnia w progach naszej szkoły powitaliśmy wyjątkowego gościa. Odwiedził nas znany twórca literatury kaszubskiej Stanisław Janke. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na początku uczniowie uczęszczający na zajęcia j. kaszubskiego zaprezentowali kilkanaście wierszy autorstwa pana Stanisława. Następnie pisarz opowiedział o swojej twórczości, przedstawił swoje dzieła literackie oraz odpowiadał na liczne pytania zadawane przez uczniów. Czas szybko minął, autor zdążył jeszcze rozdać kilka autografów i trzeba było się pożegnać. Jednakże to wydarzenie na długo zostanie w naszej pamięci. Życzymy panu Stanisławowi dalszych sukcesów i tworzenia wielu wybitnych dzieł.
Artykuł na portalu GWE24;
http://gwe24.pl/pl/11_wiadomosci/23266_krolowa_elzbieta_napisala_do_uczniow_z_lebna.html
W listopadzie dzieci, które uczęszczają na świetlicę szkolną brały udział w akcji, która polegała na wysyłaniu kartek pocztowych do świetlic w różnych szkołach na terenie całego kraju. Systematycznie otrzymywaliśmy kartki z innych placówek. Na naszej mapie zagościły duże, znane wszystkim miasta, takie jak: Łódź, Poznań, Warszawa, Szczecin, Tarnów czy Kraków. Nie zabrakło również mniejszych, których nazw wcześniej nie znaliśmy (Kobylin – Borzymy, Ciepłowody itp..).
Dzięki adresowaniu kartek oraz nanoszeniu miast na mapę poszerzaliśmy swoje umiejętności, a także pozyskiwaliśmy wiedzę, dotyczącą rozlokowania różnych miast na mapie oraz tego, jakie zabytki i inne piękne miejsca można w nich znaleźć.
Na początku roku szkolnego uczniowie uczęszczający na zajęcia „Poznajemy innych” z projektu 3.2.1 START poznawały kraje anglojęzyczne oraz zwyczaje i tradycje tam panujące. Zwieńczeniem zajęć było nadanie przesyłki do Londynu. Wspólnie napisaliśmy list oraz samodzielnie wykonaliśmy album „Londyn oczami dzieci” dla najważniejszej kobiety w tym mieście, do Królowej Elżbiety II. List dotarł 29 września, a nam pozostało z nadzieją czekać na odpowiedź.
No i po prawie dwóch miesiącach nadszedł upragniony i wyczekiwany dzień. W czwartek 23 listopada 2017r. list czekał na nas w sekretariacie. Okazało się, że oprócz ciepłych słów z podziękowaniami za piękne obrazki, otrzymaliśmy również broszury, w których opisane jest dzieciństwo królowej, to jak wygląda jej praca, a także kilka ciekawostek o Pałacu Buckingham.
Było to dla nas wielkie wydarzenie, które przyniosło mnóstwo emocji wszystkim dzieciom, z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci...
Ilona Hallmann
Dnia 24 listopada br. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa w rytmie disco dla klas IV – VII.
Uczniowie tych klas przygotowali układy taneczne po wcześniejszym losowaniu zespołów z lat 80/90, i tak klasa IV – ABBA, klasa V- Smokie, klasa VI- TOP ONE, klasa VII- Modern Talking. Pięknie przebrani w rytmach disco prezentowali swe umiejętności taneczne.
Pomysłowość i zaangażowanie uczniów było wielkie, co można było zobaczyć na parkiecie. W czasie trwania zabawy można było pozować do zdjęć używając różnych GADŻETÓW w tzw. „FOTOBUTCE” , chętnych było wiele a pani Ilona miała bojowe zadanie. Dzieci bawiły się wspaniale, integrowały się poprzez naukę wspólnego tańca. Klasa IV była tym zespołem, na który zdaniem prowadzących zasługiwała na OGROMNE BRAWA.
Uwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek. W miłych nastrojach dzieci opuszczały parkiet, kierując się do domów.
Nad bezpieczeństwem podczas zabawy czuwały: E. Smoła, I. Hallmann i D. Szodrowska
Elżbieta Smoła
„Edukacja przez szachy w szkole"
Od 1 września 2017 roku pierwszoklasiści z naszej szkoły systematycznie uczęszczają na zajęcia praktyczne gry w szachy. Chętnie poznają zasady i strategie tej gry.
Z badań wynika, że gra w szachy niesie ze sobą wiele pozytywnych przesłanek, m.in. rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy stron świata, kierunków lewo – prawo, rozwija zmysł twórczy, pamięć i intuicję, a także poprawia koncentrację oraz buduje determinację i wytrwałość. Bardzo ważny jest wpływ szachów na psychikę dzieci. Gra uczy odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, a także skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji. Dziecko, które gra w szachy uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji.
WARTO WIEDZIEĆ!
Dowiedziono, że gra w szachy to zdolności wyuczalne i każdy, bez wyjątku może po nie sięgnąć. Zatem, życzymy powodzenia!
Sylwia Sokół
Po raz kolejny uczniowie uczęszczający na język kaszubski wzięli udział w obchodach Dnia Kaszubskiego. Odbył się 21 listopada 2017 r. pod hasłem: „Kaszubskie bajanie- z legendą spotkanie”.
W programie tego dnia były m.in. pieczenie babeczek z panią Beatą Łaga oraz tańce kaszubskie z panią Anią Waldowską. Wszyscy uczniowie ponadto zostali podzielenie na dziewięć grup, które pod czujnym okiem nauczycieli poznawali legendy kaszubskie i wykonywali do nich ilustrowane kartki do książek. Po wysłuchaniu legendy każdy miał za zadanie wykonać jedną stronę do powstającej książki. Po tym zadaniu wszyscy spotkali się w świetlicy szkolnej, aby zaprezentować efekty swojej pracy. Poszczególne strony do książki z legendami przymocowywali za pomocą klamerek do sznurka. W ten sposób cała świetlica wypełniła się ilustracjami. Potem wszyscy zatańczyli „Kowala”. Następnie każda z grup podawała innym trzy słowa związane z daną legendą, a pozostali odgadywali jaka to legenda.
Na koniec wszyscy poczęstowali się babeczkami. Były przepyszne. Z prac poszczególnych grup powstały ilustrowane książki z legendami.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy swój czas poświęcili uczniom.
Danuta Kobiela
Dnia 15 listopada 2017 r. w środę w Szkole Podstawowej w Częstkowie odbył się etap gminny konkursu czytania po kaszubsku.
Naszą szkołę reprezentowali w kategorii I- III: Natalia Lis i Martyna Kwidzińska, a w kategorii klas IV- VII: Agnieszka Brzozowska i Olimpia Bulczak.
Dwie nasze uczennice zajęły miejsca na podium: Olimpia- II miejsce, Agnieszka – III. Obie będą reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach powiatowych konkursu w Wejherowie.
Gratulujemy sukcesu!